Jak zrobić fundament schodkowy?

Jak zrobić fundament schodkowy?

14 września, 2020 0 przez MW

Na pytanie zadanie w tytule artykułu odpowiedź powinien znać każdy doświadczony budowlaniec. A już na pewno musi on wiedzieć, czym są tak zwane fundamenty schodkowe. To nic innego jak najczęściej spotykany sposób stawiania domu na skarpie, czyli tam, gdzie tradycyjna metoda absolutnie nie wchodzi w grę.

Solidne fundamenty schodkowe – wykonanie

To jak zrobić taki fundament schodkowy? Najlepiej tak, aby konstrukcji nie groziły żadne osuwiska albo podmywanie przez wodę. Trzeba po pierwsze zdawać sobie sprawę, że na skarpie budynek ma być ustawiony szerszą krawędzią prostopadle do stoku. Dlaczego? Bo tylko to zapewni mu maksymalny opór dla parcia gruntu!

Po drugie należy pamiętać jeszcze o czymś. Mianowicie o prawidłowym wykopie. Ważna jest tutaj łatwość w formowaniu schodków w gruncie. To przecież – jak powiedzą wszyscy pracujący na budowie mężczyźni – podstawa stabilności fundamentu schodkowego. Na formowanie wpływa głównie rodzaj gruntu. A jeżeli chodzi o idealny kąt nachylenia (czyt. bezpieczny), to wynosi on 30-45 stopni dla piasków albo 50-60 stopni w przypadku znacznie twardszej gliny.

fundament schodkowy

Dlaczego jest to bardzo dobre rozwiązanie?

Fundament schodkowy to od wielu lat sprawdzona metoda. Nie ma mowy tutaj o skomplikowanych pracach ziemnych. Eliminuje je na etapie budowy fakt, że wykop w górnych partiach zbocza nie musi sięgać bardzo głęboko w grunt. Jest tutaj pewna zasada, którą należy przestrzegać. Otóż w miejscach uskoków układa się tzw. pełne deskowanie. W jakim celu? Chodzi oczywiście o to, aby grunt się nie osypał. Część tak wykonanego wzmocnienia traktowana jest następnie jako tzw. deskowanie tracone ławy.

W dobrze przygotowanym i jednocześnie zabezpieczonym wykopie należy ułożyć warstwę chudego betonu. Dzięki temu zapobiegnie się odciąganiu do gruntu mleczka cementowego. Samo deskowanie, jakiemu ulega fundament schodkowy, jest już dość trudną czynnością. Często niezależnie od danego gruntu, musi być pełne. Tylko tak możliwe będzie łatwe ustawienie jego pionowych fragmentów na uskokach.

Zagłosuj!

5 / 5. 2