Kategoria: Budowa domu

Czego potrzebujesz, przygotowując się do budowy domu? Przede wszystkim cierpliwości. Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie inwestycyjne, którego realizacja rozkłada się zwykle na wiele miesięcy i wymaga wysokich nakładów finansowych. Jeśli rozważasz więc jej podjęcie, powinieneś wcześniej dokładnie dowiedzieć się, z czym się ona wiąże. Budowa domu od podstaw, czyli od wybrania działki, poprzez dopełnienie formalności związanych z pozwoleniem na budowę lub jej zgłoszeniem w odpowiednim urzędzie, aż po rozpoczęcie faktycznych działań to przedsięwzięcie nie tylko długotrwałe, ale też bardzo skomplikowane. Chcąc więc ułatwić Ci cały ten proces, przygotowaliśmy dla Ciebie odrębną sekcję na naszym blogu, w której znajdziesz porady dotyczące budowy i remontu domu.

Budowa domu – porady

Jeśli decydujesz się na budowę domu od podstaw, koniecznie będziesz potrzebować projektu. Powinien on uwzględniać wielkość działki, a także jej kształt i otoczenie. Warto też zadbać o to, żeby pasował on do okolicznych zabudowań oraz żeby na działce znalazło się wydzielone miejsce na ogród, garaż i pomieszczenia gospodarcze, których liczba i wielkość jest już uzależniona bezpośrednio od Twoich potrzeb. Masz dwie możliwości w tej kwestii – możesz wybrać gotowy projekt lub zdecydować się na projekt wykonywany na zamówienie indywidualne. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego możesz wybrać, czy skorzystasz ze zgłoszenia z projektem, czy zdecydujesz się na pozwolenie na budowę. Obowiązkowe pozwolenie dotyczy jedynie inwestorów, których budowa wykracza poza obszar oddziaływania projektu.

Prawo budowlane – obowiązkowa lektura przed budową domu!

Pozwolenie na budowę domu to podstawowy dokument, na podstawie którego można rozpoczynać prace. Pozyskuje się go z urzędu właściwego względem miejsca położenia działki, jeszcze zanim zostanie wbita pierwsza łopata na placu budowy. Projekt stanowi integralny element wniosku o pozwolenie na budowę domu. Nie jest to jednak jedyny dokument, z jakim powinieneś się zapoznać przed przystąpieniem do budowy. Warto zadbać również o przynajmniej pobieżna znajomość przepisów BHP, żeby mieć pewność, że nasz projekt jest przygotowany poprawnie.

Gdy już budowa dobiegnie końca, przydatna może się okazać nasza sekcja na blogu aranżacja mieszkania, gdzie znajdziesz wiele inspiracji dotyczących wykończenia wnętrz!