Dlaczego budowanie domów z rekuperacją jest tak powszechne?
Coraz częściej można zauważyć, że budowanie domów z systemem rekuperacji staje się standardem. Dlaczego to rozwiązanie jest tak powszechne i…
Czego potrzebujesz, przygotowując się do budowy domu? Przede wszystkim cierpliwości. Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie inwestycyjne, którego realizacja rozkłada się zwykle na wiele miesięcy i wymaga wysokich nakładów finansowych. Jeśli rozważasz więc jej podjęcie, powinieneś wcześniej dokładnie dowiedzieć się, z czym się ona wiąże. Budowa domu od podstaw, czyli od wybrania działki, poprzez dopełnienie formalności związanych z pozwoleniem na budowę lub jej zgłoszeniem w odpowiednim urzędzie, aż po rozpoczęcie faktycznych działań to przedsięwzięcie nie tylko długotrwałe, ale też bardzo skomplikowane. Chcąc więc ułatwić Ci cały ten proces, przygotowaliśmy dla Ciebie odrębną sekcję na naszym blogu, w której znajdziesz porady dotyczące budowy i remontu domu.
Jeśli decydujesz się na budowę domu od podstaw, koniecznie będziesz potrzebować projektu. Powinien on uwzględniać wielkość działki, a także jej kształt i otoczenie. Warto też zadbać o to, żeby pasował on do okolicznych zabudowań oraz żeby na działce znalazło się wydzielone miejsce na ogród, garaż i pomieszczenia gospodarcze, których liczba i wielkość jest już uzależniona bezpośrednio od Twoich potrzeb. Masz dwie możliwości w tej kwestii – możesz wybrać gotowy projekt lub zdecydować się na projekt wykonywany na zamówienie indywidualne. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego możesz wybrać, czy skorzystasz ze zgłoszenia z projektem, czy zdecydujesz się na pozwolenie na budowę. Obowiązkowe pozwolenie dotyczy jedynie inwestorów, których budowa wykracza poza obszar oddziaływania projektu.
Pozwolenie na budowę domu to podstawowy dokument, na podstawie którego można rozpoczynać prace. Pozyskuje się go z urzędu właściwego względem miejsca położenia działki, jeszcze zanim zostanie wbita pierwsza łopata na placu budowy. Projekt stanowi integralny element wniosku o pozwolenie na budowę domu. Nie jest to jednak jedyny dokument, z jakim powinieneś się zapoznać przed przystąpieniem do budowy. Warto zadbać również o przynajmniej pobieżna znajomość przepisów BHP, żeby mieć pewność, że nasz projekt jest przygotowany poprawnie.
Gdy już budowa dobiegnie końca, przydatna może się okazać nasza sekcja na blogu aranżacja mieszkania, gdzie znajdziesz wiele inspiracji dotyczących wykończenia wnętrz!
Coraz częściej można zauważyć, że budowanie domów z systemem rekuperacji staje się standardem. Dlaczego to rozwiązanie jest tak powszechne i…
Kołnierze okna dachowego są niezbędnym elementem konstrukcyjnym zapewniającym szczelność połączenia między oknem dachowym a pokryciem dachowym. Jednym z najlepszych rozwiązań…
Granit jest jednym z popularnych materiałów podłogowych w ostatniej dekadzie. Granit jest również używany przy produkcji blatów kuchennych czy dekoracji…
Jednym z najgorszych koszmarów wielu ludzi jest powrót do domu po dniu spędzonym na wycieczce lub wakacjach, tylko po…
Rekuperacja to bardzo popularny sposób na stworzenie bardzo ekonomicznego domu, który będzie nam służył przez długi czas, nie kosztując nas…
Sposób, w jaki chcemy żyć, szybko się zmienia i pojawia się nowy zestaw trendów w architekturze, aby odpowiedzieć na problemy…
Alternatywne sposoby budowania cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Wiele rodzin, singli czy seniorów decyduje się na domy jednorodzinne czy też…
Rekuperacja to system wentylacyjny pozwalający na wymianę powietrza z wewnątrz pomieszczenia, na świeże powietrze z zewnątrz. Dodatkowo umożliwia jego filtrację,…
Budowa lub gruntowny remont budynku często wiąże się z późniejszym problemem dotyczącym zalegającego gruzu. Puławy zwane również polskimi Atenami to…
Rekuperator to urządzenie, dzięki któremu w skrócie jesteśmy w stanie odzyskać ciepło podczas procesu wentylacji, które podczas standardowego wentylowania domu…