Krzesła: o tym, jak powstał ten mebel

Krzesła: o tym, jak powstał ten mebel

22 maja, 2020 0 przez J P

Trudno o bardziej uniwersalny, bardziej niezbędny mebel w domowym zaciszu, niż krzesło. Jest w naszych domach od setek lat i przybiera zupełnie nowe, niecodzienne kształty. Wygodne siedzisko ewoluowało na przestrzeni lat – od prymitywnego mebelka, przez pałacowe trony, aż po designerskie meble, które ustawiamy w naszych domach.

Krzesła z.. Krety?

Jak podają źródła, pierwsze modele meblarskie zaprojektowano w starożytnej Grecji. Najsłynniejszy tron, kojarzony z kulturą minojską, po dziś dzień swoi w zamku w Knossos. Używanie krzeseł, choć dla nas oczywiste, było zaprzeczeniem kultury starożytnej. Wieki temu nasi przodkowie odpoczywali w postawie półleżącej – na leżankach. Równie często stali. Moda na siedzący tryb życia rozwinęła się w średniowieczu, choć wtedy, zamiast krzesła, w powszechnym użytku były drewniane, duże ławy. Mimo, że projekt siedziska rozwinął się na Starym Kontynencie znacznie wcześniej, dopiero w XVI wieku wprowadzono je do powszechnego użytku. Dwa stulecia później, oprócz walorów użytkowych, zwrócono również uwagę na designerski charakter tego mebla.

Nowoczesne krzesła.

Nowa era krzeseł

Niewątpliwie, od przełomu XVIII i XIX wieku możemy mówić o nowej karcie w historii meblarstwa. Krzesła zyskały swój ozdobny charakter; znacznie chętniej poszukiwano innowacyjnych rozwiązań i rzadko zaspokajano się klasycznym meblem na czterech nogach. Krzesła Michaela Thoneta z oparciem na kształt litery U; krzesło A inspirowane sferą militariów i powracający ostatnio model EPC DSW to klasyki, które zapisały się złotymi zgłoskami w historii designu. W ostatniej dekadzie w Polsce ogromną popularnością cieszą się modele projektowane w czasach PRL-u. Za czasów tworzenia, uznawane za bękarty epoki. Dziś – pożądane, stające się inspiracją dla współczesnych twórców którzy doceniają je za odważną kreskę i oszczędne wykończenie.

Zagłosuj!

5 / 5. 1