Markiza wolnostojąca – historia dodatku ogrodowego

Markiza wolnostojąca – historia dodatku ogrodowego

19 listopada, 2020 0 przez J P

Ogród to wyjątkowe miejsce i przywilej domów jednorodzinnych i wolnostojących. Przestrzeń relaksu, regeneracji i czerpania garściami z dobrodziejstw natury. Niestety, nie zawsze mamy możliwość aranżowania przestrzeni użytkowej w większym formacie. Jeśli pragniesz zorganizować niewielką przestrzeń tak, by wyglądała estetycznie, zachwycała domowników i przybywających, pomocą okaże się markiza wolnostojąca.

Kiedy pojawiły się markizy?

Zacznijmy od historii! Markiza wolnostojąca pojawiła się po raz pierwszy już w starożytności, w Egipcie. Przybierały formę lekkich zadaszeń wykonanych ze skóry. Taka osłona pozwalała na właściwe zabezpieczenie przed intensywnym słońcem. Zwykle umieszczano je przed domami, ale również – w teatrach i miejscach kultury.

Markiza wolnostojąca - zastosowanie.

Wzrost popularności tego typu produktów przypada na XIX wiek. Właśnie wtedy, w czasie rewolucji przemysłowej, kiedy za reklamę służyły jedynie strojne witryny, piękna markiza wolnostojąca okazywała się doskonałym wabikiem na potencjalnych klientów.

Markiza wolnostojąca na miarę XXI wieku

Współcześnie markiza wolnostojąca kojarzona jest zwykle z panoramą włoskich, hiszpańskich i portugalskich miast i miasteczek. Jej głównym zadaniem jest ochrona przed prażącym słońcem oraz zabezpieczenie leciwych elewacji domów przed przenikaniem wilgoci do wewnątrz, a w konsekwencji – degredacji budynku. Warto taki element wykorzystać w domowym zaciszu lub do celów biznesowych – by wyróżnić wizualnie swoją kawiarnię, restaurację i sklep. Elegancka i przyciągająca uwagę, pewnością zaciekawi Twoich klientów!

Zagłosuj!

0 / 5. 0