Zamki do drzwi drewnianych – jak wybrać odpowiednie?

Zamki do drzwi drewnianych – jak wybrać odpowiednie?

2 czerwca, 2021 0 przez P K

Odpowiednie zabezpieczenie drzwi to niezwykle ważny element, decydujący zarówno o komforcie użytkowania, jak i bezpieczeństwie w budynku. Zamki do drzwi powinny być dostosowane do ich rodzaju i przeznaczenia danego pomieszczenia. Jakie najlepiej sprawdzą się w przypadku drzwi drewnianych? Podpowiadamy!

Charakterystyka drzwi z drewna

Materiał, z jakiego zostały wykonane dane drzwi w dużej mierze decyduje o rodzaju zabezpieczeń, który sprawdzi się najlepiej w danym wypadku. Jeśli w grę wchodzi naturalne drewno, akcesoria, okucia i zamki do drzwi będą nieco inne niż w modelach ze szkła czy aluminium. Mechanizm działania w każdym z nich jest dosyć podobnych, lecz różnią się one pewnymi szczegółami. Najważniejsze, aby zamek umieszczony był wewnątrz i w jak najmniejszym stopniu ingerował w samo drewno. Jest to surowiec delikatny, dlatego tak ważne jest odpowiednie rozplanowanie rozkładu obciążenia, aby uniemożliwić osobom niepożądanym wyłamanie zamka i wtargnięcie do budynku.

Zamki do drzwi.

Rodzaje zamków drzwiowych

Podobnie jak w przypadku drzwi wykonanych z innego rodzaju surowca, tak i zamki do drzwi drewnianych dostępne są w różnych wariantach. Do najpopularniejszych rodzajów zaliczamy:

  • Zamki magnetyczne – modele te utrzymywane są poprzez siłę magnesów zamontowanych w futrynie i samym zamku.
  • Zamki wpuszczane – najczęściej stosowany rodzaj zabezpieczenia w drzwiach drewnianych. Dzięki metalowej kasecie, w której jest umieszczony, spełnia wszystkie funkcje, będąc jednocześnie całkiem niewidoczny. Wyróżniamy zamki drzwiowe wpuszczane zapadkowo-zasuwkowe i rolkowo-zasuwkowe.

Zagłosuj!

5 / 5. 1