Jak zaaranżować małe mieszkanie?

Jak zaaranżować małe mieszkanie?

28 grudnia, 2019 0 przez Dekorator

Właściciele małych mieszkań często zachodzą w głowę, jak je zaaranżować, by było funkcjonalne i jednocześnie ładne. Wiąże się to z dokładnym zaplanowaniem przestrzeni, bo przecież w małym mieszkaniu mamy najczęściej małe łazienki, mały pokój młodzieżowy i również małą sypialnię, czy kuchnię. Jak zatem urządzić i wyposażyć małe mieszkanie, by spełniało ono nasze oczekiwania?

Jak urządzić małe mieszkanie

Jednym ze sposobów na aranżację małego mieszkania jest łączenie kilku pomieszczeń. Dobrym pomysłem jest mieszanka salonu z kuchnią. Jest to też najczęściej spotykane połączenie. Aranżacja małego mieszkania jest jednak dość wymagająca, ponieważ musimy dokładnie przemyśleć co i gdzie umieścić, by zachować jak najwięcej przestrzeni. Dlatego dobrze jest zintegrować pokój z kuchnią lub korytarzem. Im mniej ścianek działowych, tym więcej przestrzeni, a co za tym idzie, więcej wpadającego światła.

aranżacja mieszkania

Łączenie kuchni z salonem ma swoje plusy i minusy, ale w przypadku gdy mamy zaaranżować małe mieszkanie, to jest to jedno z prostszych rozwiązań. Należy również wtedy pamiętać, żeby unikać ciemnych kolorów ścian i ciemnych mebli, gdyż optycznie pomniejszają one pomieszczenie. Jasne kolory za to nadają wyrazistości, są cieplejsze i sprawiają, że pomieszczenie staje się optycznie większe.

Można również zastosować jasne meble i uniwersalne dodatki, które będą ponadczasowe i będą idealnie komponować się zresztą elementów wyposażenia pomieszczenia. Jeśli komuś przeszkadza połączone pomieszczenie, można je oddzielić za pomocą wyspy, lub regału, lub stołu jadalnianego. Pamiętajmy, że dużym plusem łączenia dwóch pomieszczeń ma nie tylko wymiar przestrzenny, ale również dobrze wpływa na relacje towarzyskie domowników i gości.

Aranżacja małej łazienki

W mieszkaniach o mniejszym metrażu oprócz pomieszczeń jakimi jest kuchnia i salon, oraz sypialnia, mamy jeszcze łazienkę. To kolejne pomieszczenie do zaplanowania, gdzie trzeba liczyć się z każdym centymetrem przestrzeni. Co zatem z wyposażeniem małej łazienki?

Tutaj dobrą radą są zabudowy, na przykład spłuczki podtynkowe, zabudowane stelaże podtynkowe i miski wiszące do nich, w sklepach internetowych i stacjonarnie znaleźć można już miski naprawdę niewielkich rozmiarów. Większy dylemat napotykamy, gdy mamy do wyboru wannę lub prysznic. Tutaj dobrym rozwiązaniem są kabiny typu walk-in gdzie nie trzeba montować do nich brodzików, wystarczy szyba i odpływ liniowy. Wanny natomiast możemy zastosować w małych wymiarach lub dostosować do narożnika, gdyż w sprzedaży jest wiele wanien narożnych i asymetrycznych.

Ponad to wystarczy niewielka umywalka z szafką, lustro wbudowane w ścianę, a na ścianach niewielkie płytki w jasnych kolorach, które sprawią, że pomieszczenie stanie się większe optycznie. To najważniejsze w aranżacji małej łazienki. Urządzenie małej łazienki musi być sprytnie zaplanowane, ale nie musi być nudne, warto jednak zrezygnować z dużej ilości dodatków na wierzchu, lepiej dodatki schować do szafek, a wyjąć najpotrzebniejsze rzeczy.

Co z pokojem młodzieżowym?

Aranżacja pokoju młodzieżowego w małym mieszkaniu nie musi sprawiać dużego kłopotu. Warto zadbać o najważniejsze rzeczy, czyli o biurko z lampką i wygodnym krzesłem, łóżku lub kanapie, jako miejsce wypoczynku, małym stoliku kawowym lub nocnym i ewentualnie komodzie na bieliznę lub ubrania. Możemy zrezygnować z wielkiej szafy i włożyć rzeczy do szafy wspólnej znajdującej się w innym pomieszczeniu, a w pokoju młodzieżowym zostawić tylko komodę na bieliznę.

Zarówno pokój dziewczyny jak i chłopaka nie powinien być pomalowany na ciemne kolory, gdyż automatycznie sprawi to wrażenie mniejszego pomieszczenia. Należy „wpuścić” do pokoju jak najwięcej światła i ograniczyć niepotrzebne dekoracje i dodatki. Warto postawić na jasne meble, szafki powieszone nad łóżkiem, jasne kolory tapet. Pamiętajmy również, żeby przy tym liczyć się z wymaganiami nastolatka.

Zagłosuj!

0 / 5. 0