Jak zaaranżować otwartą kuchnię?

Jak zaaranżować otwartą kuchnię?

26 grudnia, 2019 0 przez Dekorator

W obecnej chwili w aranżacji wnętrz, oraz projektach architektów spotykamy otwartą kuchnię. Decydując się na taką przestrzeń, warto zastanowić się nad jej wadami i zaletami. Ponad to posiadając otwartą kuchnię należy pamiętać o odpowiednim doborze mebli kuchennych, krzeseł do jadalni, a być może też wyspą oddzielającą przestrzeń kuchni od salonu.

Otwarta kuchnia- wady i zalety

Aranżacja otwartej kuchni wcale nie musi być trudna, warto jednak pamiętać, by zachować odpowiedni styl i kolorystykę. Kuchnie otwarte mogą występować w różnych stylach prowansalskim, nowoczesnym, rustykalnym. Posiadając jednak taką kuchnię, musimy pamiętać, że łączy się ona z salonem, lub pokojem gościnnym czy telewizyjnym. Pierwszym krokiem do aranżacji otwartej kuchni jest zastanowienie się nad jej wadami i zaletami.

Zaletą otwartej kuchni jest to, że można ją zaaranżować wraz z wyspą. Ten sposób aranżacji kuchni powiększa optycznie przestrzeń, zwłaszcza jeśli wybieramy jasne kolory. Ponad to, otwarta kuchnia pozwala na zachowanie kontaktu z gośćmi, lub współlokatorami podczas przygotowywania posiłków. Wyspa w projekcie kuchni doskonale sprawdzi się jako oddzielnie od salonu, ale też przyda się do ukrycia wielu kuchennych przedmiotów, może służyć jako stół, lub blat pod zlewozmywak, może też pełnić funkcję ozdobną, a więc można na wyspie kuchennej postawić kwiaty, wazony, świece i tu możliwości jest nieskończenie wiele.

otwarta kuchnia

Zaletą kuchni otwartej oprócz wspólnego spędzania czasu, może być to, że mamy na oku małych domowników, a więc podczas gotowania możemy obserwować bawiące się w salonie dzieci.

Otwarta kuchnia cechuje się również lepszą funkcjonalnością, ponieważ można zaaranżować w kuchni jeden stół pomiędzy kuchnią i salonem, który sprawdzi się doskonale podczas przyjmowania gości jak i codziennych sytuacjach, do gier z dziećmi, nauki czy pracy.

Ponad to, otwarta kuchnia jest z pewnością wielofunkcyjna. Możemy bez trudu przesuwać jej granice, dostosowując przestrzeń kuchni do aktualnych potrzeb.

Wadą natomiast jest rozprzestrzenianie się zapachów. Warto zadbać wówczas o odpowiedni okap, ponieważ nie uda nam się ukryć kuchennych zapachów, a na przykład aromat ryby, czy cebuli nie należy do najprzyjemniejszych.

Dla niektórych, kolejną wadą, jest to, że trzeba w otwartej kuchni zachować ciągły porządek. Dobrze byłoby sprzęty i akcesoria kuchenne schować do wyspy lub zaaranżować meble kuchenne pod zabudowę. Wówczas zniknie wrażenie zaniedbanej kuchni.

Dodatkowo dla niektórych przeszkodą mogą być dochodzące z otwartej kuchni hałasy, oraz to, że otwarta kuchnia pełni również rolę reprezentacyjną, a więc może generować większe wydatki na projekt kuchni, dekoracje, wyspę, stół lub krzesła do jadalni. Projektując kuchnię trzeba zatem przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw”.

Kuchnia otwarta czy kuchnia zamknięta?

Każde rozwiązanie ma swoje dobre i złe strony. Należy pamiętać jedynie o stylu, kolorystyce, odpowiednich meblach kuchennych. Musimy pamiętać także o budżecie, ale przede wszystkim o tym, żeby dobrze czuć się w zaaranżowanej przestrzeni. Obecnie mamy do wyboru wiele projektów otwartych kuchni, ponieważ to rozwiązanie mocno wpisuje się w nowoczesne trendy. Kuchnia otwarta może być zarówno pokojem rodzinnym jak i miejscem kulinarnych popisów.

Zagłosuj!

0 / 5. 0