Motyw tańca na obrazach

Motyw tańca na obrazach

16 sierpnia, 2022 0 przez ZuzSa

Taniec to bardzo ekspresyjna forma sztuki, która często uchwycana jest również na obrazach. Motyw ten często pojawia się tak w dawnej i współczesnej sztuce. Co warto wiedzieć o motywie tańca na obrazach?

Motyw tańca na obrazach współczesnych

Temat tańca, jako symbolu nowoczesnego życia, był podejmowany przez licznych artystów, przy czym zainteresowanie skupiało się przede wszystkim na studium ruchu. Nowoczesne formacje taneczne nie były po prostu przedstawiane, ale istnieją liczne dowody na to, że ich bohaterowie wchodzili w aktywny kontakt z artystami wizualnymi. Taniec jest centralnym elementem ludzkiej ekspresji. Jest niezwykle popularnym tematem sztuk wizualnych. Motyw tańca na obrazach znaleźć można na dziełach takich artystów jak, Auguste Renoir, Edgar Degas, Edouard Manet. Często wykorzystywany jest również we współczesnej sztuce.

motyw tańca na obrazach

Taniec śmierci – czyli motyw tańca ze średniowiecza

Chociaż taniec kojarzy nam się jako forma sztuki, to w średniowieczu miał również inne znaczenie. Bardzo popularnym motywem w tym okresie był taniec śmierci. Było to obrazowe przedstawienie procesji lub tańca zarówno żywych, jak i martwych postaci, żywych ułożonych w kolejności ich rangi, od papieża i cesarza do dziecka, urzędnika i pustelnika, a zmarłych prowadzących ich do grobu. Taniec śmierci wywodzi się z wierszy z końca XIII lub początku XIV wieku, które łączyły w sobie istotne idee nieuchronności i bezstronności śmierci.

Zagłosuj!

0 / 5. 0