Co przedstawia obraz „Zjednoczenie Wody i Ziemi” Rubensa? Poznaj znaczenie i symbolikę

Co przedstawia obraz „Zjednoczenie Wody i Ziemi” Rubensa? Poznaj znaczenie i symbolikę

22 lipca, 2021 0 przez P K

Peter Paul Rubens to jedno z tych nazwisk, które kojarzy nie tylko entuzjasta malarstwa i historii sztuki. Flamandzki malarz, jako jeden z najwybitniejszych artystów barokowych pozostawił po sobie niezwykłą spuściznę. „Zjednoczenie Wody i Ziemi” to jedno z dzieł przepełnionych symboliką. Poznaj jej znaczenie!

Co należy wiedzieć o autorze obrazu?

Rubens wychowywał się w Antwerpii i część życia spędził we Włoszech. Był jednym z przykładów artysty, który już za swojego życia cieszył się ogromną popularnością i uznaniem, co zapewniło mu niemałą fortunę. Miał na to wpływ nie tylko talent malarza, ale także cechy osobowości, dzięki czemu umiał olśniewać i zjednywać sobie przychylność innych. Był także dobrym sprzedawcą, organizatorem i negocjatorem, co z pewnością wpłynęło na jego sukces. Radosne, dynamiczne, pełne życia i zmysłowości dzieła, których „Zjednoczenie Wody i Ziemi” jest doskonałym przykładem, obecnie warte majątek, znajdują się w kolekcjach muzealnych i kolekcjonerskich.

zjednoczenie wody i ziemi

Zjednoczenie Wody i Ziemi – znaczenie

Wybitny przedstawiciel sztuki baroku był niezwykle płodnym artystą. Za życia w jego pracowni powstało ponad 2000 obrazów i 4000 rysunków. Jednym z dzieł malarza jest „Zjednoczenie Wody i Ziemi” wykonany olejem na płótnie. Przedstawia Neptuna, czyli władcę wody, który tyłem do odbiorcy opiera się o dzban, z którego wylewa się woda. Trzyma w ręce trójząb i przygląda się bogini Ziemi Ceres, która z kolei dzierży w dłoni róg obfitości pełen owoców. Nad nią bóg miłości Eros symbolizuję płodność i połączenie dwóch żywiołów, wody i ziemi.

Zagłosuj!

5 / 5. 1