Jak dbać o okucia drzwiowe? – prawidłowe czyszczenie klamek

Jak dbać o okucia drzwiowe? – prawidłowe czyszczenie klamek

30 lipca, 2021 0 przez P K

Każdego dnia dotykamy ich dziesiątki, a nawet setki razy. Mimo to zazwyczaj są pomijane zarówno podczas standardowego przetarcia kurzu, jak i gruntownych porządków. W jaki sposób dbać o okucia drzwiowe, aby usunąć z nich wszelkie zabrudzenia? Sprawdź!

Okucia do drzwi – pielęgnacja

Mało komu przychodzi do głowy, aby podczas sprzątania zwrócić uwagę na okucia drzwiowe. Wystarczy jednak chwilę się zastanowić, aby stało się jasne jak wiele razy dziennie zarówno my, jak i inne osoby dotykamy klamek. Są one tym samym miejscem, w którym chętnie gromadzą się bakterie, kurz i brud różnego rodzaju. W jaki sposób należy zatem dbać o okucia drzwiowe i czystość klamek? Tak naprawdę wystarczy jedynie miękka, bawełniana ściereczka. Można zamoczyć ją w letniej wodzie z delikatnym detergentem, lecz w większości wypadków nie jest to konieczne.

okucia drzwiowe

Konserwacja klamek i okuć

Odpowiednia pielęgnacja klamek sprawi, że okucia drzwiowe będą prezentowały się elegancko i schludnie, nam zaś zapewni komfort i higienę. O ile w przypadku drzwi wewnętrznych konserwacja może obejmować jedynie przetarcie suchą szmatką, o tyle okucia w drzwiach zewnętrznych warto potraktować trochę poważniej. Przy klamkach i zawiasach z mosiądzu należy unikać detergentów innych niż delikatne mydło. Sprawdzi się także pasta z octu, soli i mąki w równych proporcjach, lub pocieranie okuć plastrami cytryny z solą. Przy okuciach ze stali wystarczy mydło, lub w gorszych przypadkach oliwa z octem. Kategorycznie nalezy unikać wybielaczy chlorowych.

Zagłosuj!

5 / 5. 2