Jak dopasować firany do aranżacji wnętrz

Jak dopasować firany do aranżacji wnętrz

3 stycznia, 2020 0 przez Dekorator

Firany są ciekawym elementem dekoracji wnętrz. To właśnie firany decydują o wyglądzie okna. Ktoś powiedziałby, że to nieistotny detal, ale to właśnie firany wpływają wpływają pośrednio na odbiór pomieszczenia.

Firany i ich rodzaje- które wybrać?

Zamiast firan w oknach możemy oczywiście zastosować jeszcze żaluzje, lub rolety pionowe, ale to właśnie firany wpływają na elegancję pomieszczenia. Jaki więc rodzaj firan i jakie ich upięcie rozróżniamy? Firany można podzielić na przykład według kategorii pomieszczeń, czyli firany do kuchni, firany do łazienki, do sypialni lub firany do salonu

firana salonowa

Towarzyszem firan są również prawie zawsze zasłony i mogą być one również ich dodatkową dekoracją. Kolejnym podziałem może być ich upięcie, a więc romantyczne- na szelkach lub klamrach, marszczone, upięte na środku lub asymetryczne z boku. To od nas zależy jakie upięcie wybierzemy i jakie pasuje do stylu pomieszczenia, w którym te firany będą zawieszone.

Tkaniny zastosowane w firanach

Rozróżnić można także kilka rodzajów tkanin zastosowanych w firanach. Są to między innymi żakard, tiul, koronka, gipiura, woal, a także spaghetti. Każda z tych tkanin jest na swój sposób efektowna. Tiul jest tkaniną lekką, zazwyczaj bawełnianą lub jedwabną, cechuje się dużą przejrzystością.

Koronka i gipiura są z kolei wzorzyste i grubsze, ale nadają wnętrzom bardzo eleganckiego tonu i stanowią bardzo klasyczną dekorację okien. Spaghetti natomiast to grube nici, zwane również makaronem, są swego rodzaju frędzlami i mogą stanowić ciekawą dekorację okien w pokoju młodzieżowym.

Co uwzględniać, wybierając firany

Po pierwsze zadecydujmy, czy sami wybierzemy tkaninę do danego pomieszczenia, należy ją również odpowiednio dostosować, a więc wykończyć i przyciąć do odpowiedniej długości. Ważna jest tutaj długość i szerokość by móc potem upiąć materiał i zastosować odpowiednie marszczenie.

Po drugie, musimy zdecydować, czy wolimy kupić gotową firanę do salonu czy sypialni, czy może szyć na miarę, ponieważ możemy również skorzystać z pomocy szwaczek i krawcowych i zrobić na firany zamówienie. Istotny jest również kolor i odcień ponieważ firany w salonie, w kuchni, czy sypialni nie muszą być śnieżnobiałe. Kolejną ważną rzeczą jest naświetlenie i rozmiary pomieszczeń, należy pamiętać, by po zastosowaniu firan, oraz gęstości ich materiału nie było w pokoju zbyt ciemno.

Zwróćmy wówczas uwagę na resztę wyposażenia, dywany, meble i kolory ścian. Pamiętajmy również, ze firanki nie mogą być ani za długie, ani za krótkie. Ważne jest zatem ich odpowiednie wymierzenie. Istotą jest, czy firany mają sięgać tylko do parapetu, do podłogi, oraz ile dodatkowych centymetrów potrzebujemy na upięcie. W obliczeniu odpowiedniej ilości materiału pomoże nam stalowa miarka, lub miara krawiecka. Cenną radą w przypadku szycia firan na miarę, jest dodanie około 25cm na wykończenie na górze i na dole, by firany wyglądały estetycznie i efektownie.

Zagłosuj!

0 / 5. 0