Jak optycznie powiększyć wnętrze?

Jak optycznie powiększyć wnętrze?

5 stycznia, 2020 0 przez Dekorator

Duża ilość osób zamiast dużych mieszkań, inwestuje w kawalerki lub małe mieszkania. Jeśli mamy do dyspozycji dużą przestrzeń, nie ma większego problemu z wyposażeniem i aranżacją pomieszczeń. Jednakże w małych metrażach, by powiększyć je optycznie należy użyć kilku tricków i zastosować kilka praktycznych porad.

Skuteczne metody na powiększenie wnętrza

Jedną ze skutecznych metod na powiększenie małej przestrzeni jest położenie we wszystkich pomieszczeniach takiej samej podłogi. Jest to tak zwany efekt „one space”. Wnętrze stanie się również bardziej spójne w swej stylistyce. Po drugie w pomieszczeniach warto zadbać o odpowiednią ilość luster. Szczególnie położone w pobliżu okien, odbiją światło, a im więcej światła, tym lepiej dla naszych pomieszczeń

duże wnętrze

Kolejnym sposobem jest zastosowanie wielofunkcyjnych mebli, kuchni pod zabudowę, zabudowanych stelaży podtynkowych w łazience, pufek ze schowkiem. Wybór mebli do salonu jest ważny, szczególnie przy małych pomieszczeniach, ponieważ muszą być one dobrze przemyślane, by nie marnować przestrzeni, której i tak jest już mało. Dobrym rozwiązaniem są tutaj meble na wymiar.

Znaczenie kolorystyki i oświetlenia

Jeśli chodzi o wybór koloru, to warto postawić na kolory jasne, które dodają optycznie przestrzeni, lub jeden mocniejszy akcent. Należy unikać wzorów, gdyż wizualnie zabierają nam one przestrzeń. Do aranżacji warto stosować zasady minimalizmu, warto pozbyć się niepotrzebnych bibelotów i dodatków, które są niespójne z pozostałymi elementami.

Można również tworzyć tak zwane grupy kolorystyczne, gromadząc w salonie jednolite pudełka, meble, książki o okładkach w podobnej kolorystyce. Ponad to istotne jest również oświetlenie. Aby powiększyć pomieszczenie najlepiej zrezygnować z górnego oświetlenia i wiszących lamp. Mimo, że wyglądają one bardzo ładnie i elegancko, to cześto pomniejszają pomieszczenie, a właściwie skracają je. Dużo lepiej sprawdzą się tutaj listwy ledowe, oświetlenia punktowe takie jak kinkiety, itp. Dodają one lekkości, nowoczesności i powiększają przestrzeń, a to jest naszym głównym celem.

Co z oknami?

Okna najlepiej pozostawić bez firanek i zasłon. Firany, choć są bardzo elegancką formą ozdoby okna, to pamiętajmy, że zabierają one światło, a tym samym odrobinę przestrzeni. Zajmują również trochę miejsca, jeśli natomiast bardzo potrzebna jest nam zasłona, to dobrym rozwiązaniem są rolety pionowe lub lekkie żaluzje. Dostęp do światła liczy się ogromnie przy małych wnętrzach, zatem nie możemy ograniczać światła naturalnego, wpadającego naszymi oknami każdego dnia. Dobrze byłoby zrezygnować z ciężkich zasłon, uszytych z masywnych, gęstych materiałów jak welur. Jeśli natomiast bardzo zależy nam na firanach, to wybierzmy delikatny woal, lub transparentne firany, a na zasłony lekko zaciemniający materiał.

Zagłosuj!

0 / 5. 0